Діорама «Корсунь-Шевченківська битва. 1944 рік»: 50 років

В одному із залів музею історії Корсунь-Шевченківської битви Заповідника експонується діорама «Корсунь-Шевченківська битва. 1944 рік», створена харківськими художниками-баталістами Всеволодом Парчевським, Іллею Ефроїмсоном та Віллі Мокрожицьким.
Митці закінчили Харківський художній інститут і на час створення діорами в м. Корсуні-Шевченківському були відомими художниками, досвідченими майстрами панорамно-діорамного мистецтва. Робота Всеволода Парчевського «Стояти на смерть» була представлена на Всесвітній виставці «Експо-67» у Монреалі. Картина Віллі Мокрожицького «Братерство» в 1965 році експонувалась у м. Києві. Ілля Ефроїмсон – учасник Другої світової війни, був членом Спілки художників України (1962 рік) та учасником численних республіканських і всесоюзних художніх виставок.
Упродовж двох років художники збирали матеріал для створення діорами: зустрічалися з учасниками подій, вивчали експозицію та фонди музею історії Корсунь-Шевченківської битви, виїжджали на місця боїв, неодноразово передивлялися кіно- та фотоматеріали періоду Корсунь-Шевченківської битви, уважно дослухалися до порад, які надавали військові консультанти – маршал артилерії Юрій Бажанов і генерал-полковник Володимир Чиж.
У грудні 1968 року колективна праця була закінчена. Створена в м. Харкові діорама була перевезена до Корсуня-Шевченківського, до музею. Художники вдало поєднали полотно та натурний план, що створювало ілюзію глибини простору. Діорама «Корсунь-Шевченківська битва. 1944 рік» на той час була однією з найбільших на теренах Радянського Союзу: висота 4,4 м, довжина – 14,8 м.
Авторам за допомогою художніх прийомів вдалося досить реалістично відтворити події другої половини дня 17 лютого 1944 року, які відбувалися на Бойковому полі і стали апогеєм Корсунь-Шевченківської наступальної операції.
Створення діорами було приурочене до 25-річчя Корсунь-Шевченківської битви, яке широко відзначалось у 1969 році. З того часу з діорамою познайомились сотні тисяч відвідувачів музею, які, знаходячись на оглядовому майданчику перед діорамою, мимоволі відчувають себе учасниками страшного протистояння двох воюючих сторін.
Запрошуємо відвідати музей історії Корсунь-Шевченківської битви познайомитись із діорамою «Корсунь-Шевченківська битва. 1944 рік».

Інформацію підготувала Тетяна Полякова, завідувач музею історії Корсунь-Шевченківської битви.