17 травня в Заповіднику було проведено низку заходів із нагоди Європейської акції «Ніч музеїв». Ми дякуємо всім, хто долучився до неї.
Акція розпочалася з історичного музею, в якому завідувач Станіслав Юрійович Степенькін презентував виставку «Листівки початку ХХ ст. у фондовій колекції Заповідника (до 230-ї річниці зведення палацу в м. Корсуні)», а потім під час авторської екскурсії «Корсунщина і люди» розповів про появу людей на території нашого міста в давнину, про населення, яке проживало на його території до офіційного заснування. Також було розказано про заснування Корсуня і його розвиток до кінця ХVІІІ ст.
До когорти славетних корсунців, безумовно, назавжди вписане ім’я Івана Семеновича Нечуя-Левицького. Тому невипадково в одному із залів музею учні Стеблівської загальноосвітньої школи Оксана та Сергій Ілічуки, Владислав Пістряк, Василь Лохно досить майстерно виконали сценки з повісті «Кайдашева сім’я».
Багатьох гостей акції зацікавила авторська екскурсія «Про що шумлять дерева?», яку провела молодший науковий співробітник Катерина Михайлівна Лоєнко. Дерева, які ростуть на острові, зокрема сосна Веймута, катальпа бігнонієподібна або індіанське бобове дерево, сумах пухнастий (отцове дерево), реліктове дерево гінкго дволопатеве, відкрилися по-новому, розповіли про свої таємниці. До речі, незадовго до акції біля багатьох дерев були встановлені таблички і кожний має змогу дізнатися їх назви.
У художній галереї було відкрито чотири художні персональні виставки. Їх ведуча, завідувач галереї Світлана Володимирівна Костенко дала присутнім можливість поспілкуватися з авторами робіт, їх гостями і друзями.
У першому залі галереї було презентовано твори чарівної корсунчанки – Аліни В’ячеславівни Притули. На виставку Аліна подала 15 картин. Вони написані досить цікаво, тематично різноманітні, колористичні та яскраві, мають оригінальні композиції. Для написання таких сюжетів потрібно вміти мріяти, розвивати власну фантазію і, головне, не боятися виплескувати задумане на полотно. Пані Аліна розповіла гостям про власну творчість, про задумані сюжети на створених полотнах, про їх тематику.
Її привітати завітали рідні та друзі, які виступили із теплими словами та добрими побажаннями. А також прозвучало музичне вітання від викладача класу гітари Корсунь-Шевченківської дитячої школи мистецтв Олександра Миколайовича Удовичка та його учениці Марини Коваленко, яка виконала пісню Кузьми Скрябіна «Шукав свій дім».
У наступному залі портретну галерею представив графік-живописець, викладач образотворчого мистецтва Корсунь-Шевченківського педагогічного коледжу Ярослав Петрович Байда. Він має великий дар навчати дітей та студентів малювати, його учні займають перші місця на обласних конкурсах, отримують Гран-прі на мистецьких всеукраїнських фестивалях. І як у кожного викладача, у Ярослава Петровича зовсім мало часу залишається на власну творчість. Але, врешті-решт, йому вдалося зібрати низку портретів і представити на персональну виставку. Дивлячись на галерею портретів, відчутне пристрасне захоплення при їх створенні. Ярослав Петрович провів мистецький аналіз власним картинам на прикладі картин всесвітньо відомих художників.
Приємним вітанням для нього і присутніх у залі став виступ студентки ІІ курсу педагогічного коледжу Вікторії Лис, яка подарувала пісню «Я бажаю вам усім».
У невеличкій затишній залі галереї були представлені картини Олександра Нігматовича Усманова. За спеціальністю він інженер-електрик. Працював у Корсунь-Шевченківському районному відділенні зв’язку інженером АТС. А вийшовши на пенсію, почав писати камерні картинки аквареллю. Серед живописних творів, представлених на виставці, переважають пейзажі і натюрморти. Особливо в його роботах вражає краса квітів: троянд, орхідей, бузку, хризантем, ірисів, які сповнені легкості та свіжості. Професійно написані олівцями портрети онуків – Марка і Даші.
Доповненням до вітань автору робіт став виступ гуртківців Районного центру дитячої та юнацької творчості Алли Маляренко та Рената Єрещенка, які прочитали вірші про рідний край.
Незабутні враження подарував корсунцям та гостям міста Валентин Іванович Гранатирко, який працює начальником відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації. Його творчість – багатогранна. На полотнах художника, написаних олійними фарбами, ми бачимо його улюблені мотиви: натюрморти і пейзажі, у тому числі архітектурні й морські (марини). Завдяки лінійній і повітряній перспективам художнику вдається показати єдність природи і людини, природи й архітектури. Високий професіоналізм митця виявляється в побудові композиції, умінні передати в своїх роботах ритм і рух.
Роботи Валентина Івановича знаходяться в приватних колекціях в Україні, Китаї, Польщі, Росії. На свою першу персональну виставку він представив 76 полотен. Разом із художником на вернісажі були його рідні, друзі та колеги. Для художника і всіх його гостей прозвучало музичне вітання гуртківців зразкової студії української пісні «Барви Корсуня» та їх керівника Валентини Гринюк, а також гуртківців вокальної студії «Оріяна» (керівник – Тамара Вінглевська) із Районного центру дитячої та юнацької творчості.
Кожний, хто побував цього вечора на презентаціях, отримав величезне задоволення від спілкування з прекрасним.
Усі чотири виставки будуть експонуватися близько місяця.
У художній галереї, де розміщена постійно діюча виставка «Україна – понад усе!», присвячена корсунцям-учасникам Революції Гідності та АТО і ООС на Сході України, а також волонтерам, які надають допомогу українським військовим, була проведена тематична екскурсія «Герої живуть, допоки ми їх пам’ятаємо». Із сумом і вдячністю присутні слухали розповідь завідувача науково-методичного відділу освітньої роботи Галини Іванівни Давиденко про земляків, які віддали своє життя за Україну і кожного з нас: Сергія Білоушенка, Романа Сокуренка, Віталія Коломійця, Євгена Добровика, Максима Мариненка, Олексія Тимченка, волонтера Віктора Скобленка. Розповідь екскурсовода про Романа Сокуренка доповнила своїми спогадами про сина Тетяна Володимирівна Перетятько, відомий в Україні волонтер і громадський діяч.
У колишньому палаці, де нині розміщена експозиція музею історії Корсунь-Шевченківської битви, завідувач музею Тетяна Юріївна Полякова, проходячи залами палацу, розповіла про його історію. Присутні мали можливість познайомитись із архітектурою палацу, більше дізнатись про його власників, про унікальні князівські колекції.
І, як завжди, найбільше бажаючих було потрапити на башту-бельведер, де на їх чекала екскурсія «Погляд через століття». Подорож у часі здійснили старший науковий співробітник Олена Володимирівна Райкова, наукові співробітники Лариса Михайлівна Іваненко та Анна Сергіївна Зубко.
Свято закінчилося майже опівночі. Сподіваємось, що години, проведені в Заповіднику, були приємними і незабутніми.
Світлини Олега Теплицького.