До Дня Незалежності України в художній галереї Заповідника відкрито виставку українських вишитих рушників 1950-х – 1980-х років. Всього представлено 75 рушників. Всі вони взяті на виставку з фондів Заповідника, куди надійшли завдяки пошуковій роботі наукових працівників.
Створення рушника – це найпоширеніший вид народного декоративного мистецтва. Рушники майстрині створювали для сімейних потреб, лише незначна частина селян виготовляла їх на продаж. Та на сьогодні традиція прикрашати рушниками оселю, використовувати їх у повсякденному житті майже зникла, тому вишитий український рушник із традиційним орнаментом став рідкісним явищем.
На виставці можна побачити зразки вишивки, які використовували на Корсунщині. Орнаменти створені як чорно-червоними, так і різнокольоровими нитками в техніці «гладь» та «хрестик». Частина рушників є обрядовими – це весільні та божники. Більшість вишивальниць займалася копіюванням орнаментів із незначними змінами, але все ж дотримуючись класичних українських канонів. У візерунках найчастіше прослідковуються рослинні орнаменти: букети квітів у вигляді віночків, родових дерев, колоски пшениці тощо. Поширеними були в нашому краї зооморфні мотиви: голуби, папуги, барвисті півні і, навіть, зайчата. Також виконували геометричні орнаменти: ромби, хвилясті та ламані лінії тощо. Майже всі рушники прикрашені мереживом ручної роботи.
Мета виставки – не лише познайомити відвідувачів із частиною фондової колекції рушників, а й спонукати їх до відродження українських традицій.
Запрошуємо відвідати виставку. Вона діятиме до грудня 2019 року.
Організатор виставки – Світлана Костенко, завідувач художньої галереї.