24 травня виповнилось 138 років від дня народження українського композитора, хормейстера, педагога, громадського діяча, протоієрея УАПЦ Кирила Григоровича Стеценка (1882, с. Квітки – 1922, с. Веприк). У багатодітній родині іконописця Григорія Михайловича сину Кирилу саме від матері Марії Іванівни передалася любов до музики, а від квітчан – любов до української пісні. Пізніше Кирило Григорович написав: «Багато натхнення для моєї майбутньої творчості дало мені сільське оточення. Ще в дитячі роки, ще тоді відчув я красу рідної природи моєї Вітчизни, красу рідної пісні, якої так багато було в моєму селі».

У творчому доробку Кирила Григоровича понад п’ятдесят хорових творів, чотири кантати, десятки обробок українських народних пісень, ансамблі, солоспіви, колядки, щедрівки, твори для дітей, драматичні твори, опери. Він є автором понад двохсот духовних творів. Його церковно-музична спадщина охоплює майже всі жанри церковних служб. Одним із шедеврів духовної музики, створеної композитором, стала «Панахида», просякнута українським мелосом, написана в 1918 році і присвячена пам’яті українського композитора Миколи Лисенка.

Кирило Стеценко займався практичною роботою по збереженню і популяризації національної культури, багато уваги приділяв національній освіті. Свою громадянську позицію він засвідчив 22 січня 1919 року, коли під час Акту Злуки на Софійському майдані в Києві диригував хором, який виконав «Молитву за Україну» (музика М.Лисенка, слова О.Кониського).

Родина Стеценків є надзвичайно талановитою. Відомими музикантами стали його син Вадим, а також онуки й правнуки. Так Вадим Кирилович Стеценко – професор Київської консерваторії ім. П.І.Чайковського, фундатор української національної школи скрипкового мистецтва. Його підручник «Методика навчання гри на скрипці» перекладений багатьма мовами.

Син Вадима Стеценка Кирило – відомий український скрипаль, композитор, культуролог, музичний і телевізійний продюсер, педагог і громадський діяч, заслужений артист України, лауреат всеукраїнських і міжнародних конкурсів. Його скрипка не раз звучала в стінах меморіального музею К.Г.Стеценка в с. Квітках. Знаком подяки Кирилу Григоровичу від онука став заснований ним Міжнародний фонд імені К.Г.Стеценка.

Доньки Вадима Кириловича Галина й Олександра – двійнята. Галина – піаністка, органістка, писанкарка, художниця, поетеса. Живе в м. Фуншал (Португалія). Олександра – скрипалька, мешкає в м. Торонто (Канада), концертує і викладає скрипку.

Яскравими представниками четвертого покоління династії Стеценків є донька Кирила Вадимовича Стеценка Ксенія – скрипалька, композиторка, культуролог, лауреат міжнародних конкурсів, мешкає в Україні. Син Галини Вадимівни Стеценко – Денис, скрипаль, мешкає в Португалії. Внучка Анастасії Кирилівни Стеценко, доньки Кирила Григоровича, Тетяна Валентинівна Степанова – піаністка, мешкає в м. Чикаго (США).

Пам’ять про видатного композитора Кирила Григоровича Стеценка пошанована в Україні. Зокрема, про нього розповідають два меморіальні музеї: у Квітках і Веприку. В історичному музеї Заповідника є розділ, присвячений К.Г.Стеценку.

Запрошуємо відвідати музеї Заповідника.

Лариса Цьоменко, завідувачка меморіального музею К.Г.Стеценка в с. Квітках.