Музею – 70

28 липня 2015 року в палацовій залі музею історії Корсунь-Шевченківської битви Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника відбувся музейний захід «Музею – 70», присвячений 70-річчю з часу заснування музею історії Корсунь-Шевченківської битви, одного з перших музеїв України з тематики Другої світової війни.

   В урочистостях взяли участь: голова Корсунь-Шевченківської районної ради А.І. Гайдай, голова Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації В.І. Заболотній, заступник міського голови О.В. Шевчук, генеральний директор ТОВ «АгроРось», заслужений працівник сільського господарства України, кандидат сільськогосподарських наук, депутат обласної ради П.П. Євич, працівники освітніх установ та закладів культури міста, благодійники, ветерани музейної справи, громадськість міста.

Емоційного забарвлення святу надав відеофільм, підготовлений до ювілею Л.З. Шевченко. Його унікальні знімки, документи відтворювали основні віхи становлення й розбудови музею, що тривав з 1945 по 1994 роки, адже у 1994 році на базі музею історії Корсунь-Шевченківської битви був створений Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник. З цікавістю і вдячністю нинішнє покоління музейників і гості вдивлялися в портрети і слухали розповіді про науковців, які стояли біля витоків створення музею історії Корсунь-Шевченківської битви. Серед них фундатор і перший його директор, відомий український письменник Дмитро Іванович Бедзик, директори музею 1940-х- 50-х років – В.Т. Шевченко, П.В. Голік, А,М. Гаркуша; 1960-80-х років –  М.Д. Гупало, який 29 років свого життя віддав музею історії Корсунь-Шевченківської битви, 23 з них – будучи його директором, А.І. Бахмут, заслужений працівник культури України.

На святі згадали і вшанували науковців, які за роки роботи в музеї підняли цілі пласти з історії Корсунщини: О.О. Гуріненка, П.К. Федоренка, М.І. Черненка, Д.А. Завгороднього, Є.А. Капинуса, Л.А. Кубишеву, Л.Л. Будник, Л.О. Завгородню, А.Г. Оксентенко, В.С. Кришовського, В.К. Харченка, Г.М. Шарову, С.Л. Хавруся, А.Г. Ніколенка П.Л. Стецика, О.В. Лазаренка та багато інших. Їхні рідні були серед почесних гостей заходу.

Гості та запрошені у своїх виступах відзначали важливу роль Заповідника у збереженні історії, патріотичному вихованні молоді. Упродовж усього свого існування музей історії Корсунь-Шевченківської битви об’єднував навколо себе учасників Корсунь-Шевченківської операції. Щорічно в ньому відбувалися зустрічі ветеранів частин і з'єднань, що брали участь у цій вікопомній битві. Нині музей зберігає пам’ять не тільки про кожного з учасників Корсунь-Шевченківської операції, а й про всіх наших земляків, які загинули в боях на Сході України. Створюючи музей у 1945 році, ніхто не міг передбачити, що через 70 років він стане пристанищем учасників російсько-української війни ХХІ століття. У його центральній залі розміщено виставку «Україна – понад усе», що розповідає про наших земляків, які інколи ціною власного життя захищають нашу державу, а, отже, і нас із вами. На заході була присутня мама одного з героїв-корсунців –  Романа Сокуренка Тетяна Володимирівна Перетятько, відомий волонтер не лише на Корсунщині, а й в Україні, а також В.М.Одземко, учасник війни на Сході України, учитель історії Квітчанського навчально-виховного комплексу.

На заході прозвучала пісня «Мати», яку  корсунчанки Марія Курінна та Любов Третяк присвятили мамі мужнього «Сокола» – Т.В. Перетятько та всім матерям, сини яких загинули за Україну. Виконала пісню Любов Третяк.

Про здобутки колективу Заповідника розповіла нинішній його директор П.Я. Степенькіна, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України, кавалер орденів княгині Ольги ІІІ та ІІ ступенів, яка очолює колектив Заповідника вже майже 28 років. За ці роки Заповідник став значним науковим, методичним та освітнім центром, а музей історії Корсунь-Шевченківської битви в структурі Заповідника був і залишається головним музеєм. Директор Заповідника висловила щирі слова подяки колишнім і нинішнім музейникам за сумлінну працю, відданість музейній справі, а найкращим з них вручила відзнаки.

 Того дня було багато квітів, відзнак, теплих слів вітання на адресу нинішнього покоління науковців. Їх висловлювали представники органів місцевої влади Корсунщини, працівники освітніх установ, закладів культури міста, з якими Заповідник плідно співпрацює упродовж багатьох років.

Про великий науковий потенціал наукових співробітників, яких об'єднує великий досвід і молодість говорила у своєму виступі заступник директора з наукової роботи Л.Г. Овсієнко. Понад 40 років виконує обов’язки головного хранителя фондів Л.І. Кочегура, 38 років музейного стажу має завідувачка відділу науково-освітньої та методичної роботи Г.І. Давиденко, понад 30 – заступник директора з наукової роботи Л.Г. Овсієнко, упродовж 20 років завідувачкою музею історії Корсунь-Шевченківської битви працює Т. Ю. Полякова, більше 30 років обов’язки провідного бібліотекаря виконує В.І. Гриценко. Багато ветеранів музейної справи і серед музейних доглядів: О.В. Настюк, К.М. Пащенко, .О. Книш, О.І. Скомороха і багато інших. Для більшості музейників музей став школою життя, у ньому розпочалася їхня трудова діяльність, з ним пов’язані найкращі роки трудового життя.

На заході зі святковою концертною програмою виступили учасники художньої самодіяльності Корсунь-Шевченківського районного Будинку культури: Микола Бардадим, Леся Даценко, джаз-дует «Водограй-блюз» у складі Анатолія Запольського та Сергія Калініченка, відома на Корсунщині поетеса Марія Курінна, композитор і виконавиця Любов Третяк, Рімма Хромцова Ми щиро вдячні їм за допомогу у проведенні заходу.

Галина Давиденко, завідувачка науково-методичного відділу освітньої роботи Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника