На заході були присутні науковці, літератори, краєзнавці та учні Корсунь-Шевченківської гімназії.

Про дослідження родоводів Тараса Григоровича та Варфоломія Григоровича Шевченків, їх зв’язки з Корсунщиною розповіла Парасковія Яківна Степенькіна, директор Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника, заслужений працівник культури України, кандидат історичних наук. У 2013 році вийшла з друку її книга «Корсунські дороги Шевченка», в якій досліджено дороги Кобзаря Корсунщиною та вміщено листи Тараса Григоровича Шевченка до Варфоломія Григоровича та листи Варфоломія Григоровича Шевченка до Кобзаря, з коментарями. Парасковія Яківна у своєму виступі також розповіла про Ольгу Василівну Ройцину, відому в Україні дослідницю Варфоломієвого родоводу, та про їхню спільну роботу над статтею «Варфоломій Григорович Шевченко: гілки роду», що була опублікована в «Корсунському часописі» у 2011 році. Запевнила, що науковці Заповідника й надалі будуть досліджувати історію Шевченківських родоводів.

Про свій вклад у вивчення родоводу Варфоломія Григоровича Шевченка розповіла Клавдія Ісаківна Колесникова, колишній старший науковий співробітник історичного музею Заповідника, а нині директор регіонального музею єврейської історії «Ми родом зі штетлу» при Регіональній асоціації єврейських організацій малих міст України. Вона першою серед науковців Заповідника розпочала дослідження життєвого шляху Варфоломія Григоровича Шевченка. Результатом її наукових розвідок стали статті, опубліковані в «Корсунському часописі»: «Мій щирий брате і друже…», «Дещо про родину Варфоломія Шевченка». У науковому доробку Клавдії Ісаківни також буклет «Тарас Шевченко і Корсунщина», виданий у 1999 році, до 185-річчя від дня народження Кобзаря.

Про невмирущість поетичної спадщини Тараса Григоровича Шевченка свідчив виступ краєзнавця Леоніда Костянтиновича Ворошила, який прочитав один із Шевченкових творів – «Мені однаково, чи буду…». Активну участь у підготовці та проведенні заходу взяли учні Корсунь-Шевченківської гімназії. Учень 7 класу Назар Антонюк прочитав вірш «Я хочу в Канів до Т. Шевченка-Кобзаря» місцевої поетеси Вікторії Віталіївни Єлісєєвої.

Корсунці оберігають і шанують пам’ять про двох великих українців – Тараса Григоровича та Варфоломія Григоровича Шевченків. Про них розповідається в експозиції історичного музею. У Заповіднику зберігається велика колекція «Кобзарів» Тараса Григоровича Шевченка, виданих різними мовами: українською, англійською, вірменською, грузинською, естонською, казахською, киргизькою, литовською, російською, японською тощо. Деякі з них експонуються в музеї. Науковці Заповідника продовжують збір музейних предметів на Шевченківську тематику, досліджують зв’язки Тараса Григоровича та Варфоломія Григоровича Шевченків з Корсунщиною і роблять все можливе, щоб пам’ять про них збереглася на віки.

 

Галина Давиденко, завідувачка науково-методичного відділу освітньої роботи Заповідника 

Фото Людмили Шевченко