Кожен із нас добре знає, що таке вода. Це прозора рідина, яку ми щодня використовуємо, часто не задумуючись про її місце в нашому житті. Вода – це найпоширеніша природна речовина. Вона є джерелом життя нашої планети, невід’ємною умовою існування, здоров’я й активної діяльності людини.

На сьогодні надзвичайно актуальними екологічними проблемами є забруднення водойм, обміління річок, дефіцит якісної питної води. Все це – результати хижацького ставлення людей до навколишнього природного середовища. А змінити таку тенденцію може лише розумне ставлення кожного з нас до природи. Саме це спонукало працівників Заповідника до проведення екологічної акції «Чисте джерело». Взявши необхідні інструменти, працівники відділу охорони природи попрямували до струмка, що витікає з глибини Великого каньйону, прокладає собі шлях у смарагдових лісових масивах зі струнких вільх та пишних верб і впадає в основну водну артерію ландшафтного парку – р. Рось. Роботу почали з обкошування трав’янистого покриву та вирізання дрібних кущів біля струмка. Варто зауважити, що більшість видалених кущів – це клен американський, що агресивно намагається захопити нову територію та є небажаним елементом для даного фітоценозу. Наступним етапом було розчищення струмка та його берегів від сухого гілля, яке перешкоджало стрімкому потоку води та сприяло замуленню русла. Потім, взявши лопати, розкопували русло струмка, тим самим відновлюючи потік води в місцях значного замулення, що стало причиною заболочення місцевості. У ході акції також довелося збирати побутове сміття. Це переважно пусті пляшки з різних напоїв та пачки з цигарок, залишені в мальовничому куточку парку тими, хто втікав сюди, щоб відпочити від гамірного міста.

Результатом роботи став стрімкий повноводний потічок, що жваво несе свої води до Росі. Вода в ньому кришталево чиста та прохолодна.

Працюючи над розчищенням струмка, учасники акції змогли помилуватися буянням вологолюбивих рослин. Зустрічалися також і представники тваринного світу. Співом підбадьорювали всіх птахи, то тут, то там вискакували прудкі жабенятка, зрідка майоріли крильцями барвисті метелики та зграями кружляли навколо дрібні комахи.

Мати чисту та повноводну річку – це спільне бажання всіх мешканців нашого краю. Для його здійснення потрібно активно долучатися до екологічних акцій з впорядкування джерел та струмків; усвідомити, що одна викинута на березі річки чи струмка пляшка або папірець завдасть значної шкоди якості води та навколишньому середовищу. Хочеться, щоб кожен жив із любов’ю до природи рідного краю і робив все можливе для її збереження та примноження. Усі разом ми здатні зберегти водні ресурси чистими для себе та подарувати їх нащадкам.

   

Катерина Лоєнко,

молодший науковий співробітник відділу охорони природи Заповідника.

 

Фото автора