Старовинний парк – зелені легені міста

20 жовтня на території ландшафтного парку в м. Корсуні-Шевченківському, що входить до складу Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника, проведено екологічну акцію «Старовинний парк – зелені легені міста», активними учасниками якої були учні 7 класу Корсунь-Шевченківської гімназії. Мета акції – висадити молоді деревця та кущі для доповнення зелених насаджень парку та обговорити питання про значення дерев для виділення кисню та очищення повітря від газів, пилу, інших шкідливих домішок. У ході екологічної акції було висаджено 25 молодих деревець та кущів.

 

Погожого осіннього дня на території старовинного ландшафтного парку відбулася чергова екологічна акція, спрямована на формування екологічної свідомості молоді та збереження і розвиток чудового ландшафтного парку в     м. Корсуні-Шевченківському. З добрим настроєм та нестримною енергією учні взялися до реалізації поставлених завдань. Вони обережно викопували посадковий матеріал на ділянці, де його старанно вирощували працівники відділу охорони природи Заповідника, із цікавістю розглядали кореневі системи різних рослин, звертали увагу на їх відмінності. Потім всі разом попрямували на ділянку для висаджування рослин. Там робота закипіла швидко та злагоджено. Частина хлопчиків із відрами хутко побігла по воду до р. Рось, а інші взялися копати ямки для саджанців.

Першою висадженою рослиною було тюльпанове дерево або ліродендрон тюльпановий. У його висаджуванні брали участь усі діти, тому що їх зацікавив досить незвичний новий вид. Варто зауважити, що це перше тюльпанове дерево, висаджене для окраси парку та примноження його дендрофлори.

Тюльпанове дерево – високе листопадне дерево родини магнолієвих (Magnoliaceae), із вузьким, прямим стовбуром і пірамідальною кроною, скелетні гілки якого з віком дуже переплітаються і часто мальовничо звисають униз. Це унікальна за своєю красою рослина, що в природних умовах росте на сході Північної Америки. Листя тюльпанового дерева незвичайної форми: його контури нагадують ліру, звідси й назва – ліродендрон. Навесні і влітку листя зелене, восени має золотисто-жовте забарвлення. Квіти тюльпанового дерева дуже декоративні, за формою нагадують тюльпан, звідси друга назва цієї рослини. Забарвлення квітів жовтого кольору різних відтінків. Квітування розпочинається на восьмому – десятому році життя. Висаджений під час акції екземпляр має вік три роки, тож будемо всі разом чекати на появу екзотичних квітів. Дерево швидкоростуче, річний приріст – до 100 см у висоту і 20 см в ширину. Тривалість життя – до 500 років. Масивна крона дерева добре очищує повітря від пилу.

У ході акції були висаджені ще такі екзоти, як бундук дводомний, батьківщиною якого є Північна Америка, та айлан найвищий, батьківщиною якого вважається Китай.

Для більшої декоративності новоствореної ділянки було висаджено сливу пурпуроволисту, черемуху звичайну, катальпу прекрасну, горобину звичайну, яблуню декоративну. Всі ці види не мають ніякої господарської цінності, але своєю красою не залишать байдужою жодну романтично-ліричну душу. Підростуть вони й закружляють нас у вирі краси: блідо-рожевим маревом цвіту окутають яблуні, п’янким, духмяним ароматом наситить весняне повітря черемха, затріпоче велетенським листям та подарує пишні суцвіття катальпа, легіт заблукає в пурпурі молодих сливок, а восени зачарує погляд оранж горобини.

Посадили учасники акції й кущові види рослин: занесений до Червоної книги України бузок угорський, символ нашого славетного міста – бузок звичайний, а також ранньовесняний первоцвіт – форзицію пониклу.

Під час роботи діти розпитували про нові цікаві види рослин, розповідали, що їм відомо про значення дерев у житті людини. У дружніх бесідах обговорювались також питання бережного ставлення до природи рідного краю, важливості охорони рідкісних, реліктових, унікальних рослин, що є окрасою парку, тощо.

Важко переоцінити значення робіт, виконаних учасниками цієї екологічної акції, адже висаджені дерева та кущі стануть важливим елементом флори парку, а ділянка їх зростання з часом перетвориться в ще один привабливий куточок відпочинку корсунців та гостей міста, де вони зможуть помилуватись красою рослинного світу та подихати свіжим повітрям.

Про значення ландшафтного парку в очищенні повітря свідчать такі дані:

-  на території парку листяні породи дерев зростають на площі понад 75 га, хвойні – близько 10 га. 1 га листяних порід у рік затримує в кронах близько 100 т пилу, а хвойних – близько 40 т. Отже, зелені масиви парку затримують майже 8000 т пилу;

-  улітку 1 га деревних насаджень поглинає 220 – 280 кг вуглекислого газу і виділяє 180 – 230 кг кисню. Зелені деревні масиви парку за день поглинають понад 21000 кг вуглекислого газу та виробляють понад 17000 кг кисню.

-  також рослини здатні виділяти в повітря фітонциди – біологічно активні речовини, які вбивають чи пригнічують ріст і розвиток бактерій, мікроскопічних грибів та інших форм мікроорганізмів. Листяні насадження площею 1 га виділяють за добу 2 – 3 кг корисних летких речовин, а хвойні – 5 кг. За підрахунками вчених, для знезараження повітря середнього за величиною міста достатньо 30 кг фітонцидів на добу. Не складно підрахувати, що за добу деревні насадження парку виділяють понад 200 кг фітонцидів, покращуючи повітря м. Корсуня-Шевченківського, знищуючи значну кількість хвороботворних бактерій.

   

   

Катерина Лоєнко, молодший науковий співробітник відділу охорони природи

Фото Людмили Шевченко