Відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка 2017 рік проголошений в Україні Роком Української революції 1917 – 1921 років.   У добу революції зусилля українського народу були спрямовані на національно-культурне відродження та створення незалежної Української держави. З метою вивчення історії революції, вшанування борців за незалежну соборну Україні, популяризації історичних знань та привернення уваги відвідувачів до цієї події Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник у 2017 році проводить низку заходів у рамках культурно-освітнього проекту «Українській революції 1917 – 1921 років – 100 років». Зокрема, з 27 січня по 20 квітня 2017 року в історичному музеї експонується тимчасова стаціонарна виставка друкованих видань з історії революції 1917 – 1921 років із фондової колекції та зібрання наукової бібліотеки Заповідника. На виставці представлено близько 40 книг, що вийшли з друку в 1920 – 2016 роках. Переважна більшість з них видана за доби незалежності України.

Привертає увагу відвідувачів невеликий збірник «Кирило Стеценко. Колядки та щедрівки», виданий під час революції. Поруч експонується монографія Лю Пархоменко «Кирило Стеценко», видана в 2009 році, в якій, зокрема, широко розповідається про творчість та державну діяльність композитора під час революції. Публікація такої інформації була неможливою за часів радянської влади, адже уродженець с. Квіток (нині село Корсунь-Шевченківського району Черкаської області) видатний український композитор К.Г. Стеценко був прибічником створення незалежної Української держави. Окрім таланту композитора і диригента, він мав прекрасні організаторські здібності, тому під час революції працював у всіх українських урядах, намагаючись реалізувати безліч творчих планів та ідей.

Серед видань, представлених на виставці, кілька збірників документів, зокрема, виданий у 1996 – 1997 роках двотомник «Українська Центральна Рада. Документи і матеріали». Поруч – твори Михайла Грушевського та Володимира Винниченка, спогади Симона Петлюри та Нестора Махна. Експонуються на виставці і монографії та збірники наукових статей провідних українських істориків, в яких висвітлюється політична історія доби революції, характеризуються соціально-економічні процеси, аналізуються військові дії та повстанський рух. Є книги, в яких розповідається про героїв Крут, учасників Звенигородсько-таращанського повстання, Холодноярську республіку. Вони повертають нам із забуття тих, хто поліг за незалежність України під час революції 1917 – 1921 років, чиї імена не просто замовчували за радянських часів, а намагалися стерти з пам’яті українського народу.

На виставці представлена лише незначна часточка видань з цієї тематики, більшість – залишились у сховищах. Та організатори цієї виставки не ставили за мету показати всі книги. Вони прагнули привернути увагу відвідувачів Заповідника до історії Української революції 1917 – 1921 років і спонукати їх до самостійного вивчення цієї важливої історичної події.

Автор виставки – Валентина Шульга, молодший науковий співробітник.

 

Лідія Овсієнко, заступник директора Заповідника з наукової роботи