Пліч-о-пліч із українськими воїнами територіальну цілісність і незалежність України відстоюють добровольці багатьох країн. Особливе місце серед них належить білоруським воїнам, які були разом із українськими патріотами від Майдану до війни на Донбасі. Вражені героїчною боротьбою українських воїнів та своїх співвітчизників із тактичної групи «Бєлорусь», яка воює на Сході України в складі Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», білоруські митці з художнього об'єднання «Пагоня» Спілки художників Білорусі разом із членом Національної спілки художників України Тарасом Носарем відгукнулися на звернення Міжнародного благодійного фонду «Волошка» створити документальний живописний літопис подій, що відбуваються на Сході України. Упродовж 5 днів художники в бойових умовах працювали на передовій, в околицях Донецького аеропорту, поблизу населених пунктів Піски, Волноваха, Новоградівка, фіксуючи на полотні реальну дійсність війни, змальовуючи територію бойових дій та створюючи галерею портретів героїв.

На виставці представлено 46 живописних творів білоруських митців Генадзя Драздова, Алеся Суши, Андруся Такінданга, Алеся Циркунова, Алеся Пушкіна та українського художника Тараса Носара. Це – пейзажі, сюжетні картини, портрети. Виставка доповнена інсталяцією, яка створена з речей, знайдених у зруйнованих будівлях школи й будинку культури селища Піски, та військового спорядження.

На заході були присутні корсунці-учасники АТО та волонтери, громадськість та учнівська молодь. Із гостей – Анжела Душаєва, директор Міжнародного благодійного фонду «Волошка»; Вадим Кабанчук та Ірина Гаркавенко, учасники бойових дій на Сході України; Тарас Носар, художник. Хвилююче й зворушливо вони розповідали про своїх бойових побратимів Віталія Тіліженка та Алеся Чаркашина, бійців тактичної групи «Бєлорусь», життя яких трагічно обірвалося в серпні 2015 року під Старогнатівкою, про ситуацію в зоні бойових дій та в Білорусі. Тарас Носар повідав про особливості пленеру в зоні АТО. Від корсунців виступив учасник бойових дій на Сході України, колишній воїн добровольчого батальйону «Азов» Олег Собченко. Своїми роздумами про виставку поділився Олександр Ворона, член Національної спілки художників України, який жив і працював на Донбасі, а з початком війни змушений був переїхати до Корсуня-Шевченківського. Нещодавно в художній галереї Заповідника була відкрита його персональна виставка. Цікавим був виступ Михайла Волкова, кандидата мистецтвознавства, заслуженого працівника культури України. Нікого не залишила байдужим поезія Марії Курінної в авторському виконанні. Про важливість документування подій новітньої історії України та про науковців, які стали організаторами експонування виставки в художній галереї, розповіла Лідія Овсієнко, заступник директора Заповідника з наукової роботи.

У пам’ять про Алеся Чаркашина учасники заходу переглянути кліп, знятий на його пісню «Не здавайся», написану за півроку до своєї трагічної загибелі, та вшанували хвилиною мовчання пам’ять про всіх полеглих за вільну і незалежну Україну.

На заході також прозвучали музичні композиції, які професійно виконав на гітарі викладач Корсунь-Шевченківської школи мистецтв Олександр Удовичко. Любов Третяк заспівала пісню «Мати» (автор слів – Марія Курінна, автор музики – Любов Третяк), присвячену мамі Романа Сокуренка, бійця полку спецпризначення «Азов», який помер від смертельних ран, отриманих у зоні АТО, Тетяні Перетятько й усім матерям загиблих героїв. Ігор Миколенко, член гуртка «Музична казка» Корсунь-Шевченківського районного центру дитячої та юнацької творчості, проникливо прочитав вірш «Розкажи мені, Україно» (керівник гуртка – Алла Іваненко).

Після презентації виставки для всіх бажаючих демонструвався документальний фільм режисера Антося Цялежнікова «Пензлі замість автоматів» про робочі будні білоруських і українського художників у зоні АТО. Ще довго учасники заходу спілкувалися між собою, ділилися враженнями про виставку та всім наболілим і пережитим.

Виставка експонуватиметься в художній галереї Заповідника до 1 травня.

     

     

   

Галина Давиденко, завідувач науково-методичного відділу освітньої роботи Заповідника