Бій під Крутами – бій за свободу і незалежність України

 29 січня 2018 року Україна відзначає День пам’яті Героїв Крут. 100 років тому біля залізничної станції Крути, що за 130 км на північний схід від Києва, відбувся бій між захисниками Української Народної Республіки, проголошеної Українською Центральною Радою, і більшовиками.

Бій під Крутами – одна з трагічних і водночас звитяжних подій Української революції 1917 – 1921 років. 4-тисячому більшовицькому війську протистояли юнкери Першої Київської юнацької школи імені Богдана Хмельницького, студенти і гімназисти Помічного студентського куреня Січових Стрільців загальною чисельністю близько 550 осіб та 80 козаків із загонів Вільного козацтва. У нерівному бою, який тривав 5 годин, молоді українські добровольці стримали натиск більшовиків та затримали їх наступ на Київ на кілька днів. Бій під Крутами став символом героїзму і самопожертви української молоді в боротьбі за свободу і незалежність.

27 студентів потрапили до полону і після катувань були розстріляні. В останні хвилини свого життя вони співали «Ще не вмерла Україна».  Їх тіла у березні 1918 року були перепоховані на Аскольдовій могилі в м. Києві. За оцінками істориків, під Крутами загинуло 70 – 100 українських вояків, більшовиків – 300.

За радянських часів події під Крутами замовчувались, а їх учасники вважались зрадниками. Відродження історичної пам’яті про Героїв Крут розпочалося напередодні здобуття Україною незалежності, у 1990 році.  Вперше в Україні на державному рівні вшанування Героїв Крут відбулось у 2003 році, а набуло масового характеру з 2007 року, коли, відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка «Про вшанування памяті Героїв Крут», 29 січня було проголошено Днем памяті Героїв Крут.

До 100-річчя бою під Крутами Корсунь-Шевченківський районний Будинок культури провів засідання підлітково-молодіжного клубу «Школа лідерства. Ми за здоровий спосіб життя», на яке були запрошені учні 8 – 11 класів Корсунь-Шевченківської загальноосвітньої школи № 1. На засіданні клубу кандидат історичних наук, завідувач історичного музею Заповідника С.Ю. Степенькін прочитав лекцію на тему: «Бій під Крутами – бій за свободу і незалежність України». Лекція викликала значний інтерес у молоді. Станіслав Юрійович дав грунтовні відповіді на численні запитання учнів.

Захід проводився в рамках культурно-освітнього проекту «Українській революції 1917 – 1921 років – 100 років». 

 

Лідія Овсієнко, заступник директора Заповідника з наукової роботи

Фото Богдани Бурило