Корсунь-Шевченкiвський державний iсторико-культурний заповiдник

Iсторичний музей

 

     У 1974 р. Черкаське обласне управління культури видало наказ про створення в м. Корсуні-Шевченківському історико-краєзнавчого музею, який входив на правах відділу до Музею історії Корсунь-Шевченківської битви. 29 серпня 1981 р. музей було відкрито. З 1994 р. історичний музей працює на правах науково-дослідного відділу Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника. Експозиція музею розміщена в 6 залах, площа 320 кв.м, де представлено понад 2 тисячі експонатів.

Реекспозиція музею проведена у 2006-2011 рр. Новостворена експозиція відображає історію Корсунщини в контексті історії України від найдавніших часів до сьогодення.

У холі музею експонуються тимчасові виставки. У першому залі представлена історія Корсунщини від заселення її людиною і до кінця XVIII ст. Цікавими є предмети археології (речі трипільців, скіфів, періоду Київської Русі тощо), а також експонати, пов'язані з епохою Речі Посполитої (козацькі повстання кінця XVI – першої половини XVII ст., Національно-визвольна війна, доба Руїни та гайдамацький рух). Цінними експонатами є кімерійські речі, ранньослов’янські прикраси, польська гармата, обладунки та озброєння поляків, козаків і московських стрільців.

У другому залі експонуються матеріали, які розповідають про власників Корсунського староства та Корсунського маєтку кінця XVIII – початку ХІХ ст. (С.Понятовський, Лопухіни, Лопухіни-Демидови), про життя та діяльність Т.Г.Шевченка, В.Г.Шевченка, про економічний та соціально-культурний розвиток краю. Цінними предметами є колекція «Кобзарів» Т.Г.Шевченка та особиста печатка контори управителя найсяснішого князя Лопухіна-Демидова. Експонується діорама «Антикріпосницьке повстання 1855 р. на Корсунщині» (1984; автори – київські художники К.Г.Тишковець та М.В.Карпушевський).

У третьому залі представлена діорама «Корсунська битва 1648 р.» (автори – київські художники С.І.Гончаренко, Ю.О.Саницький, О.І.Сіренко; розміри діорами: висота – 4,8 м, довжина – 12 м), яка була відкрита у 1995 р.

У четвертому залі експонуються матеріали з політичного та соціально-економічного розвитку Корсунщини в першій половині ХХ ст.: І Світова війна, Українська революція, індустріалізація, колективізація та Голодомор 1932 – 1933 рр., знищення церков, освіта та медицина тощо. Цінними експонатами є письмове приладдя І.С. Нечуя-Левицького, кітель російського солдата з особистої охорони імператора Ніколая ІІ; піаніно, виготовлене в місцевій майстерні з художньої обробки дерева К.Л.Сука; фото будівництва Корсунської ГЕС, спогади про Голодомор.

 У п’ятому залі розповідається про Корсунщину періоду ІІ Світової війни, післявоєнну відбудову, про розвиток промисловості, сільського господарства, медицини і культури у 1950 - 2000-х рр., Корсунщину під час Революції Гідності та корсунців – учасників антитерористичної операції на Сході України. Окремо висвітлюється життя та діяльність українського хореографа В.Авраменка та бандуриста О.С.Чуприни, цінними є їх нагороди та особисті речі.

У шостому залі відтворено інтер’єр кімнати  української селянської хати кінця ХІХ – початку ХХ ст., де розміщений багатий етнографічний матеріал. Це речі, якими користувалися впродовж 100 років: жлукто, ступа, маслоробка, макітри, ліжко, ткацький верстат, веретено, скрині, рубель з качалкою тощо.

Для дослідників історії України представляють інтерес каталоги з козацької тематики, шевченківської тематики, музейних предметів з архіву П.В. Жура, спадщини В. Авраменка.

Тривалість оглядової екскурсії – 45 хвилин.

Завідувач музею – Станіслав Юрійович Степенькін, кандидат історичних наук.

Телефон музею (04735) 24292.