Корсунь-Шевченкiвський державний iсторико-культурний заповiдник

 

Незвичну мандрівку в минуле можна здійснити, піднявшись до однієї з чотирьох восьмигранних башт-бельведерів, що разом із кілеподібними закомарами прикрасили кути палацу  в період із 1845 до 1847 рр. Розгорнута тут експозиція «Погляд через століття» познайомить із історією будівництва Корсунського палацового ансамблю, його колишніми власниками.

В експозиції представлені копії проектів Корсунського палацового ансамблю (1787), автором яких був польський художник і архітектор Ян Ліндсей, а також його акварельний малюнок «Вид палацового ансамблю в Корсуні» (1789); копії малюнків «Млини на Росі під Корсунем» (1781), «Бічне русло Росі під Корсунем» (1781), «Млин над Россю поблизу Корсуня» (1783) французького художника і мемуариста Жана-Анрі Мюнца, товариша власника Корсунського староства Станіслава Понятовського.

Палацовий ансамбль ХІХ ст. залишився в малюнках французьких художників Франсуа-Жозефа Дюпресуара «Вид Корсуня в Київській губернії» (1845 – 1847), Наполеона Орди «Корсунь. Церква Преображенська і палац Лопухіна, раніше Понятовських» (1870 – 1874), польського художника Адольфа Козарського «Вид парку і палацу в Корсуні» (до 1863) та інших.

Портрети власників Корсунського староства, а згодом – Корсунського маєтку, написали, зокрема, швейцарський живописець Ангеліка Кауфман, угорський художник Янош Ромбауер, російські художники Карл Брюллов і Володимир Боровиковський.

Значний інтерес мають плани міста Корсуня (1789, 1799 – 1810).

Із башти-бельведера відкриваються прекрасні краєвиди Корсуня.