Корсунь-Шевченкiвський державний iсторико-культурний заповiдник

Літературно-меморіальний музей І.С. Нечуя-Левицького

Музей знаходиться в селищі міського типу Стеблів у відновленій пам’ятці історії – будинку, в якому мешкала родина І.С. Нечуя-Левицького. Створений відповідно по постанови Ради Міністрів УРСР від 9 жовтня 1968 р. (у 1960–1967 рр. працював на громадських засадах). Загальна площа музею 175 кв.м. Із 1994 р. музей є філіалом Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника.

 

Фонд музею – близько 3 тис. одиниць збереження, переважна більшість яких присвячена життю і творчості класика української літератури Івана Нечуя-Левицького (1838–1918). Серед предметів, що зберігаються в фондах, також є роботи представниці українського народного малярства Катерини Кайдаш-Машківської (1913–1992), повне видання творів Адама Міцкевича польською мовою, матеріали про відомого українського хореографа Василя Авраменка (1895–1981).

Експозиція музею розповідає про життєвий шлях і письменницьку діяльність І.Нечуя-Левицького, вшанування його як класика української літератури; у музеї відтворено меморіальну кімнату та робочий кабінет письменника.

Біля музею у 1968 р. встановлений пам’ятник письменнику (скульптор – народний художник України Галина Кальченко, архітектор – народний художник України Анатолій Ігнащенко; бронза, граніт). У 2000 р. між будинком культури і музеєм встановлена паркова скульптура “Нимидора” (героїня повісті «Микола Джеря», скульптор – народний художник України Едвард Кунцевич).

Поруч із музеєм –  садиба Головинських, на якій знаходиться будинок Головинських, збудований після 1778 р. (унаслідок пожежі будинок зазнав значної руйнації). У гостях у Головинських свого часу бували Адам Міцкевич, Михайло Грабовський, Марко Вовчок, Микола Костомаров. Неподалік від музею, за будинком культури, на горі Спаса біля церкви знаходяться могили діда і батька І. Нечуя-Левицького.

Музей знаходиться за адресою: смт Стеблів, вул. Партизанська, 6.

Вхід до музею вільний, екскурсійне обслуговування – платне.

Режим роботи музею: з 8 до 17 години, обідня перерва з 13 до 14 години. Музей не працює 1 січня, 7 січня, 8 березня, Пасха (Великдень), Трійця, 25 грудня.

Завідувач філіалу – Андрій Сергійович  Хаврусь.  

 Телефон (04735) 59048.