Корсунь-Шевченкiвський державний iсторико-культурний заповiдник

Меморіальний музей К.Г. Стеценка

 Історія. Музей знаходиться в селі Квітки за 12 км від м. Корсуня-Шевченківського. Він заснований 1959 р., відповідно до рішення виконкому сільської ради. Ініціаторами його створення були вчитель хімії місцевої школи Петро Йосипович  Базько та бібліотекар Іван Романович Паливода.

Спочатку музей знаходився в будинку культури, а з 1970 р. його було перенесено до приміщення колишньої церковно-парафіяльної школи (однокласного народного училища). Будівля на той час знаходилась в аварійному стані, тому виконавчий комітет Квітчанської сільської ради 13 травня 1981 р. прийняв рішення про реставрацію меморіального музею. Для проведення реставраційних робіт 15 травня 1981 р. із загального присадибного фонду сільською радою була виділена ділянка землі площею  0,44 га. 5 червня 1981 р. відведення земельної ділянки було погоджене в районній інспекції з використання та охорони земель. 17 червня 1981 р. виконком Корсунь-Шевченківської районної ради прийняв рішення про реставрацію приміщення музею К.Г. Стеценка. Восени 1981 р. старе приміщення було зруйноване і розпочалися будівельні роботи по спорудженню нового. Проектні роботи виконав Черкаський філіал Інституту «Укрколгосппроект». Об’ємно-планувальне рішення було здійснене на основі ретельних замірів існуючої будівлі. Збережено зовнішній вигляд приміщення, розмір, малюнок столярних виробів (вікна, двері, стеля, підлога). Відмінності нової будівлі – кам’яний цоколь, цегляні стіни, відкритий ганок. Центральний коридор будинку був переділений стіною – внаслідок чого з’явилася ще одна кімната.

Урочисте відкриття меморіального музею К.Г. Стеценка відбулося 24  травня   1982 р.

У 1970 р. біля музею було встановлено пам’ятник композитору (скульптор – народний художник України Галина Никифорівна Кальченко, архітектор – народний художник України Анатолій Федорович Ігнащенко; невідомими особами було викрадено бронзове погруддя композитора).

Експозиція музею. Авторами існуючої експозиції були завідуюча музеєм Надія Павлівна Квітка та завідуючий історичним музеєм – відділу Музею історії Корсунь-Шевченківської битви Анатолій Георгійович Ніколенко. Художнє оформлення виконали київські художники-проектанти Шатілови – Євген Андрійович та Любов Солтанівна.

Площа музею – 182 м2. Експозиція побудована за хронологічно-тематичним принципом. У чотирьох залах музею було подано близько 400 музейних предметів, що розповідають про життя і творчість Кирила Григоровича Стеценка, у переважній більшості – це документи, фотографії, ноти, книги, предмети побуту, посуд та одяг останньої четверті ХІХ ст. Серед поданих експонатів –  206 оригіналів.

Тематична структура музею така:

Зал №1 – Дитячі роки композитора, проведені в с. Квітки.

Зал №2 – Київський період життя та творчості композитора (1903 – 1907), навчання та початок творчої діяльності; білоцерківський період життя та творчості (1908 – 1909 рр.),  повернення до Києва (1909 – 1910); тиврівський період життя та творчості (1910 – 1911); період життя та творчості у с. Голово-Русаві (1911 –      1917); період життя та творчості у  с. Голово-Русаві (1911 – 1917); життя та творчість у Києві (створення першої Української національної капели; К.Г. Стеценко – співробітник Дніпросоюзу, створення мандрівних капел).

Зал №3 – Життя та творчість композитора у с. Веприк.

Зал №4 – К.Г. Стеценко – в українській музичній культурі. Нащадки композитора.

Режим роботи музею: з 8 до 17 години, обідня перерва – з 13 до 14 години. Неділя, понеділок – вихідні. 1 січня, 7 січня, 8 березня, Пасха (Великдень), Трійця, 25 грудня – музей не працює.

Вхід до музею вільний.

Завідувачка музею – Лариса Петрівна Цьоменко.

Телефон (04735) 95115.