Корсунь-Шевченкiвський державний iсторико-культурний заповiдник
 

П Л А Н

 

роботи Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника на 2019 р.

Уся діяльність буде спрямована на реалізацію Програми розвитку Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника на грудень 2016 – 2021 років.

 1. За результатами наукових досліджень підготувати довідки: «Корсунщина і Революція Гідності», «Корсунці – учасники бойових дій на Сході України», «Волонтерський рух на Корсунщині», «Наївне малярство Корсунщини ХХ ст. як сегмент мистецької спадщини в історії України», «Українське сільське житло Корсунщини кінця ХІХ – ХХ ст.», «Гончарство на Корсунщині у другій половині ХХ – на початку ХХІ ст.», «І.С. Нечуй-Левицький і сучасність», «К.Г. Стеценко: малодосліджені сторінки життя і творчості», «Бібліографія Корсунь-Шевченківської наступальної операції».
 2. Провести науково-практичну конференцію «Літопис історії України: новітня доба» (листопад).
 3. Провести Тринадцяті наукові читання «Нові дослідження з історії Корсунщини» (жовтень).
 4. Провести засідання круглого столу «Маловідомі сторінки Корсунь-Шевченківської наступальної операції», присвячене 75-річчю битви (лютий).
 5. Провести засідання круглого столу, присвячене 25-річчю науково-популярного історичного журналу «Корсунський часопис» (квітень).
 6. Зібрати, науково опрацювати та здати  до фондів 360 музейних предметів.
 7. Провести звірення наявності музейних предметів із обліковою фондовою документацією за групами зберігання: дорогоцінні метали – 4 481 предмет, зброя – 153 предмети, науково-допоміжний фонд – 7 000 предметів.
 8. Створити віртуальну виставку «Експонат року – 2018».
 9. Подавати матеріали з нових надходжень до музеїв, художньої галереї.
 10. Створити у виставкових залах художньої галереї експозиції інтер’єру кімнати міської квартири другої половини ХХ ст. та залу «Гончарна справа на Корсунщині ХХ століття».
 11. Провести часткову реекспозицію тимчасової стаціонарної виставки «Україна – понад усе!» (про учасників Революції Гідності, учасників антитерористичної операції, операції об’єднаних сил Збройних сил України на Сході України та волонтерський рух на Корсунщині).
 12. Здійснити музеєфікацію об’єктів – православної каплиці, мурованої господарської будівлі ХІХ ст., фрагмента ордерної галереї.
 13. Створити 29 тимчасових стаціонарних і пересувних виставок.
 14. Видати книги «Палацовий ансамбль у Корсуні: знайомство зблизька», «Археологічна карта Корсунь-Шевченківського району» та науково-популярний історичний журнал «Корсунський часопис» №37.
 15. Продовжити реалізацію проекту «Рослинний світ парку» (поповнення гербарію рослин, здійснення фотографування для «Кольорового атласу рослин», встановлення інформаційних табличок біля реліктових та інших дерев на острові Коцюбинського, проведення паспортизації дерев тощо).
 16. Продовжити реалізацію проекту «Збережемо довкілля» (моніторинг сучасного стану рідкісних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, занесених до Червоних книг України, типових рослинних угруповань, що підлягають охороні і занесені до Зеленої книги України; розчистка підліску; догляд за новими насадженнями на території ландшафтного парку та острова Коцюбинського, зокрема коніферетуму; проведення екологічної акції «Чисте джерело» та Місячника благоустрою «Весняна толока» тощо).
 17. Провести екологічні акції, зокрема «Нагодуй птахів», «До рідного дому повертаються птахи».
 18. Продовжити співпрацю з Радою ботанічних садів та дендропарків України, Корсунь-Шевченківською районною громадською організацією Всеукраїнської екологічної ліги, дитячою громадською спілкою «Екологічна варта», юними екологами.
 19. Виконати основні планові показники науково-освітньої роботи: прийняти 36 000 відвідувачів, провести 603 екскурсії, прочитати 89 лекцій.
 20. Серед основних заходів: година патріотичної пісні «У серці моїм – Україна» (до 75-ї річниці Корсунь-Шевченківської наступальної операції та Дня Героїв Небесної Сотні, у рамках соціально-культурного проекту «З Україною в серці»); літературна година  «Літературна Шевченкіана Корсунщини» (до 205-ї річниці від дня народження Т.Г. Шевченка, у рамках культурно-мистецького проекту «Читаємо «Кобзар»); інтерактивний музейний захід «Мужність і відвага – крізь віки» (до Дня захисника України та 75-річчя звільнення України від нацистських військ); Нечуївські читання (конкурс на краще виконання віршів про Нечуя-Левицького між учнями Стеблівської об’єднаної територіальної громади); мистецьке свято «Бузковий розмай»; інтерактивні заходи в рамках Європейської акції «Ніч музеїв», присвяченої Міжнародному дню музеїв.
 21. Продовження співпраці з дошкільними установами за програмою «Заповідник і діти» і з навчальними закладами, у рамках культурно-освітнього проекту «Працюємо разом».
 22. Проводити власними силами підтримуючі ремонти на пам’ятках архітектури, зокрема, провести ремонт трьох залів художньої галереї, окремих кімнат фондосховища та наукової бібліотеки, службової кімнати в літературно-меморіальному музеї І.С. Нечуя-Левицького, підлоги в двох залах музею історії Корсунь-Шевченківської битви.
 23. Із метою доступності до музейних закладів маломобільних груп населення обладнати стаціонарні пандуси до будівель історичного музею та художньої галереї, визначити місця для паркування авто осіб із інвалідністю та позначити їх на місцевості тощо.
 24. Забезпечити надходження суми від надання платних послуг у розмірі 266 тис. грн.
 25. Із 1 квітня ввести в дію нові ціни на надання платних послуг.

____________________________________________ 

Звіт

про роботу Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника за 2018 р.

 

Робота в Заповіднику проводилася відповідно до «Програми розвитку Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника на грудень 2016 – 2021 років».

1. Упродовж року продовжувалося дослідження наукових тем із новітньої історії Корсунщини, етнографії, мистецтвознавства та літературознавства. Значна увага приділялася розробці наукової документації експозицій і виставок.

Завершена підготовка наукової довідки за темою «Повстанський рух та бойові дії на території Корсунщини під час Української революції 1917 – 1921 рр.», підготовлені наукові звіти «Українське сільське житло Корсунщини кінця ХІХ – ХХ ст.» і  «Народні промисли на Корсунщині другої половини ХХ – початку ХХІ ст. (гончарство, деревообробка)». Продовжувалося дослідження наукових тем: «Корсунці – учасники операції об’єднаних сил Збройних сил на Сході України», «Корсунщина і Революція Гідності», «Волонтерський рух на Корсунщині», «Бібліографія Корсунь-Шевченківської наступальної операції», «Наївне малярство Корсунщини ХХ ст. як сегмент мистецької спадщини в історії України», «І.С. Нечуй-Левицький і сучасність», «К.Г. Стеценко: малодосліджені сторінки життя і творчості», «Стеблів в історії України», а також  створення електронного каталогу «Рушники».

Науковці Заповідника взяли участь  у 5 міжнародних та Всеукраїнських науково-практичних конференціях, у Дванадцятих наукових читаннях «Нові дослідження з історії Корсунщини».

2. Формування фондових колекцій здійснювалось за перспективним планом комплектування фондів на 2018 р. Особлива увага приділялась збору музейних предметів із краєзнавства, історії Другої світової війни, у т.ч. Корсунь-Шевченківської операції, важливих подій сучасності, образотворчого мистецтва. На 1 січня 2019 р. зібрання фондів Заповідника складає 66 974 музейних предмети,  упродовж року до фондів надійшло 522 музейних предмети (план 495). На 1 січня 2019 р. книжковий фонд наукової бібліотеки становить 21 371 примірник документів,

Продовжувалося комплектування фондових колекцій матеріалами про учасників антитерористичної операції та операції об’єднаних сил Збройних сил України на Сході України. Фондові зібрання поповнилися зразками обмундирування, спорядження, боєприпасів, а також особистими речами, документами та фотографіями учасників АТО та ООС ЗСУ, а також надходженнями від заслуженого лікаря України, доктора медичних наук, уродженця м. Корсуня-Шевченківського С.А. Риженка – головного лікаря Дніпровської обласної клінічної лікарні.

Проводився збір матеріалів, що висвітлюють події Другої світової війни, у т.ч. Корсунь-Шевченківської операції. Зокрема, голова правління Черкаської обласної організації Всеукраїнського громадського об’єднання «Закінчимо війну» О.В. Назаров передав уламки німецької бойової техніки з танків «Тигр», «Пантера», самохідної гармати «STUG-ІІІ», знайдені під час розкопок на місцях боїв під час Корсунь-Шевченківської операції у с. Шендерівці Корсунь-Шевченківського району. Дослідник Другої світової війни громадянин Бельгії Мартін Богарт надіслав Заповіднику фотографії про участь частин Вермахту і СС у бойових діях під час Корсунь-Шевченківської операції.

Колекції фондів поповнилися живописними та графічними творами, зокрема, роботами члена Спілки художників України О.І. Ворони, К.Д. Кайдаш-Машківської, Р.В. Погорілої, М.В. Тертичного, О.Г. Федосія. Значно поповнились етнографічна, нумізматична, філателістична колекції. Продовжувався збір матеріалів про розвиток освіти, культури, медицини, промисловості та сільського господарства на Корсунщині та про створення добровільних об’єднань територіальних громад.

3. Науково-експозиційна робота була спрямована на вдосконалення існуючих експозицій, створення стаціонарних і пересувних виставок. Станом на 1 січня 2019 р. в експозиціях музеїв і художній галереї Заповідника знаходиться 6 927 експонатів (музей історії Корсунь-Шевченківської битви – 2 922, історичний музей – 2 147, художня галерея – 623, меморіальний музей К.Г. Стеценка – 376, літературно-меморіальний музей І.С. Нечуя-Левицького – 859).

Упродовж звітного року було створено та експонувалось 30 стаціонарних та 10 пересувних виставок. На стаціонарних виставках експонувалось 1 433 експонати, на пересувних – 382 експонати із фондових колекцій Заповідника та інших установ, а також із приватних колекцій. Із загальної кількості експонатів – 634 експонати основного фонду Заповідника, у т.ч. 80 – експонувалося вперше. Із урахуванням виставок, створених у попередні звітні періоди, у 2018 р. на стаціонарних та пересувних виставках було представлено  2 165 експонатів.

4. Видавнича діяльність була спрямована на підготовку та видання матеріалів науково-практичної конференції «Україна – на шляху до Незалежності» та журналу «Корсунський часопис» №35–36, публікацію результатів наукових досліджень науковців Заповідника, матеріалів про виставкову, науково-освітню роботу, до визначних і пам’ятних дат у наукових, науково-популярних виданнях, періодичній пресі, мережі Інтернет, на телебаченні та радіо.

Науковими працівниками опубліковано 28 наукових статей та 23 статті у періодичній пресі.

5. Пріоритетним напрямком науково-освітньої роботи було залучення відвідувачів до музеїв і художньої галереї Заповідника та на популяризацію його пам’яток. Значна увага приділялась реалізації культурно-освітніх та культурно-мистецьких проектів.

Упродовж року з експозиціями музеїв та художньої галереї, стаціонарними виставками та пам’ятками Заповідника познайомилось 26 290 осіб (план – 36 000). Основною причиною невиконання плану кількості відвідувачів стало те, що музей історії Корсунь-Шевченківської битви був зачинений ля відвідувачів із червня місяця до кінця року. Для відвідувачів проведено 937 екскурсій (план – 873). Музеї та художню галерею Заповідника відвідували діти з прифронтових населених пунктів Донецької та Луганської областей, які відпочивали в Інформаційно-просвітницькому центрі «Екологічна варта» у с. Виграєві Корсунь-Шевченківського району.

За межами Заповідника 55 разів експонувалися пересувні виставки, створені у      2018 р. (план – 15), із якими познайомилось 1 517 осіб. Переважно в учнівських аудиторіях прочитано 151 лекцію (план – 122), на яких побувало 3 633 особи (у т.ч. на селі – 30 i 407, відповідно).

Значна увага приділялась організації та проведенню культурно-освітніх заходів, зокрема, до Дня Героїв Небесної Сотні та 74-ї річниці Корсунь-Шевченківської наступальної операції, до 204-ї річниці від дня народження Т.Г. Шевченка, до 4-ї річниці початку антитерористичної операції на Сході України та до Дня пам’яті і примирення, до Міжнародного дня музеїв у рамках Європейської акції «Ніч музеїв»; до 80-річчя політичних репресій 1937 – 1938 рр. в Україні, до 370-річчя перемоги  українського війська над польським під Корсунем 1648 р., до Дня Незалежності України, до Дня Гідності та Свободи і Міжнародного дня волонтера.

Проведена низка заходів у рамках культурно-освітнього проекту «Працюємо разом». За ініціативи Корсунь-Шевченківського педагогічного коледжу імені Т.Г. Шевченка, Корсунь-Шевченківської школи мистецтв імені К.Г. Стеценка та Заповідника відбувся   ІІІ обласний пленерний конкурс для талановитих дітей та молоді «Корсунський пленер – 2018», в якому взяли участь 46 юних художників із м. Черкаси, Звенигородського, Корсунь-Шевченківського та Чорнобаївського районів Черкаської області; до Міжнародного дня захисту дітей спільно з Корсунь-Шевченківським центром дитячої та юнацької творчості організовано захід «Арт-малюнок на асфальті «Ми хочемо миру», Корсунь-Шевченківська гімназія на території Заповідника провела конкурс малюнків на асфальті «За здоровий спосіб життя»; за ініціативи громадської організації «Партнерське об’єднання Корсунь-Шевченківський – Гіфхорн» у Заповіднику проведені заходи в рамках проекту «Втеча та вигнання», який реалізується відповідно до програми «MEET UP! Німецько-українські зустрічі молоді» фонду «EVZ» (Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє».

У художній галереї Заповідника відбулося засідання круглого столу, присвячене історії Другої світової війни, за участі учасників бойових дій із міст Київ, Дніпро, Запоріжжя, Харків, поїздку яких до Заповідника організувала Всеукраїнська спілка ветеранів війни.

Усіма формами науково-освітньої роботи охоплено 38 088 осіб.

6. Упродовж року здійснено комплекс робіт із фізичного збереження об’єктів Заповідника. Зокрема, власними силами відремонтований фасад православної каплиці № 1, проведено підтримуючий ремонт головного фасаду першого поверху палацу і приміщення літературно-меморіального музею І.С. Нечуя-Левицького.

У зв’язку з поширенням в експозиції музею історії Корсунь-Шевченківської битви шкідливого домового дереворуйнівного гриба Національним науково-дослідним реставраційним центром України було проведено мікологічне дослідження приміщення музею, візуальне та інструментальне обстеження підпідлогового простору провели науковці Українського державного науково-дослідного та проектного інституту, інженерно-геологічні випробування здійснив ФОП Мироненко Сергій Анатолійович. За результатами обстежень надані рекомендації.

За ініціативи депутата Корсунь-Шевченківської міської ради приватного підприємця Павла Марченка, за підтримки голови Спілки підприємців Корсунщини Леоніда Шевченка, приватного підприємця Олександра Циганенка був організований збір коштів для проведення поточного ремонту підвісного Чортового мосту, який збудований у 1964 р. Технічне вирішення укріплення мосту і його ремонт здійснив приватний підприємець інженер-конструктор Олег Мельник зі своїми працівниками. Міст був підсилений швелерами, дерев’яний настил замінений на металевий, огородження виконане із металевих тросів. Ковані ворота виготовили майстри приватного підприємства  «Кузня Корсуня» (власник – Олександр Самойленко).

7. Станом на 1 січня 2019 р. на балансі Заповідника знаходиться 18 нерухомих пам’яток, із них 12 – національного значення. Проведена щорічна інвентаризація показала, що всі пам’ятки архітектури та містобудування потребують реставрації та капітального ремонту, 2 із них (швейцарський будинок та будинок Головинських) перебувають в аварійному стані. Бюджетні кошти на проведення ремонтно-реставраційних робіт у 2018 р. не виділялися.

8. Природоохоронна діяльність в основному була спрямована на вивчення флори і фауни парку та збереження природних ландшафтів, призупинення процесу втрати біорізноманіття. У рамках екологічного проекту «Збережемо довкілля» за участі членів громадських організацій «Корсунь має потенціал», «АТОмани», політичної партії «Об’єднання «Самопоміч», студентів Корсунь-Шевченківського педагогічного коледжу імені Т.Г. Шевченка, учнів Корсунь-Шевченківської загальноосвітньої школи № 1, за підтримки Корсунь-Шевченківської швейної фабрики та магазину «Будмакс» розчищено частину гори Янталка від зламаного бузку та територію Жіночого пляжу від підліску; за участі Державного підприємства «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» із  прибережних вод Росі у межах парку витягнуті  вітроломні дерева та розчищено від підліску частину території Дикого пляжу.

Під час проведення екологічної акції «Чисте джерело» працівниками відділу охорони природи та юними екологами Корсунь-Шевченківської загальноосвітньої школи № 1 очищено 60 м русел струмків, що впадають у р. Рось на території парку.       

Станом на 1 січня 2019 р. гербарій рослин, що ростуть на території парку, налічує 260 зразків. Коніферетум, де зростає 26 рослин, поповнився 4 видами. Усього на території парку висаджено 40 дерев і кущів, окремі з них надані Державним дендрологічним парком «Олександрія» НАН України (м. Біла Церква),         Національним ботанічним садом імені М.М. Гришка НАН України, головою Корсунь-Шевченківської районної громадської організації Всеукраїнської екологічної ліги О.С. Майдаченком.

Упродовж року проведена низка екологічних акцій, спрямованих на збереження флори і фауни парку та екологічне виховання, зокрема, спільно з юними екологами Корсунь-Шевченківської загальноосвітньої школи № 2 проведена екологічна акція «До рідного дому повертаються птахи», під час проведення екологічної акції «Нагодуй птахів» на території парку за участі вихованців дитячої установи «Зірочка» були розвішані годівнички.

9. Від реалізації платних послуг та інших джерел власних надходжень на спеціальний рахунок Заповідника надійшло коштів у сумі 258,5 тис. грн.