Корсунь-Шевченкiвський державний iсторико-культурний заповiдник

Виставка «Україна – понад усе»

Виставка «Україна – понад усе» експонується в центральній залі музею історії Корсунь-Шевченківської битви з 2014 року, доповнена у 2015 році. Присвячена уродженцям та жителям Корсунщини – учасникам Революції Гідності та антитерористичної операції на Сході України, а також волонтерам, які підтримують українських бійців. На виставці представлено понад 400 експонатів.

У розділі, присвяченому Революції Гідності, подані фотографії, зроблені корсунцями в м. Києві в дні Революції, особисті речі учасників Революції; фото та документи Героя України Василя Сергієнка, закатованого 4 квітня 2014 року. На виставці представлені прапори з блокпосту біля м. Корсуня-Шевченківського, а також щит, бити, заточки, погони тощо, відібрані 22 лютого 2014 року на блокпосту в «беркутівців» та «тітушок», які повертались з м. Києва.

У розділі про антитерористичну операцію на Сході України – фотографії, нагороди та нагородні документи, спорядження та обмундирування, особисті речі воїнів-корсунців, гільзи від куль та фрагменти снарядів, а також державні прапори України з блокпостів та прапорці з військової техніки. 6 експозиційних комплексів розповідають про воїнів, які особливо відзначились під час бойових дій: Юрій Шайда – механік-водій бронетранспортера, інструктор з водіння 22 окремої бригади з охорони дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав Національної гвардії при Міністерстві внутрішніх справ України, нагороджений орденом Данила Галицького; Іван Журавльов – командир відділення розвідувального взводу батальйону оперативного призначення Національної гвардії при Міністерстві внутрішніх справ України, 5 липня 2014 року підняв державний прапор України над будівлею міської ради м. Слов’янська; Сергій Білоушенко –  гранатометник 95 окремої аеромобільної бригади Збройних Сил України, загинув 27 липня 2014 року під час боїв за Савур-Могилу, посмертно нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня; Роман Сокуренко – боєць батальйону спеціального призначення «Азов» Національної гвардії при Міністерстві внутрішніх справ України, активний учасник Революції Гідності, 22 вересня 2014 року помер від поранення, одержаного під Іловайськом, посмертно нагороджений медаллю «За військову службу Україні»; Віталій Коломієць – старший солдат-кулеметник батальйону особливого призначення «Донбас-1» Національної гвардії при Міністерстві внутрішніх справ України, загинув 28 серпня 2014 року в «Іловайському котлі», посмертно нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня; Євген Добровик – боєць 8 окремого полку спецпризначення Головного управління розвідки Міністерства оборони України, помер 8 вересня 2014 року від тяжкого поранення, одержаного від час виконання бойового завдання на території Луганської області, посмертно нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

У розділі про волонтерський рух подані фото та документи Віктора Скобленка, який допомагав українським військовим на Луганщині. За це та проукраїнські переконання він був заарештований сепаратистами. Помер 9 вересня 2014 року від нелюдських тортур. В експозиції представлені фотографії, що розповідають про допомогу корсунців українським військовим на Сході України, обереги, виготовлені учнівською молоддю Корсунь-Шевченківського району.

У 2016 році виставка «Україна – понад усе» буде значно доповнена.

У створенні виставки брали участь більшість членів колективу Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника. Керівник робочої групи – Лідія Овсієнко, заступник директора Заповідника з наукової роботи.

Фото для сайту Людмили Шевченко

   

   

   

   

 

   

Виставка «Музею історії Корсунь-Шевченківської битви – 70»

 

У вестибулі музею історії Корсунь-Шевченківської битви з липня 2015 року експонується виставка «Музею історії Корсунь-Шевченківської битви – 70».

На виставці представлені фото, документи та інші матеріали з історії створення та діяльності Музею історії Корсунь-Шевченківської битви (з 1994 року – Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник), групові фото колективу Музею 1946, 1975, 1985 років, колективу Заповідника – 2008 року.

Серед експонатів – фото фундатора і першого директора Музею українського письменника Дмитра Бедзика, доповідна записка Народного Комісара Освіти Української РСР поета Павла Тичини «Про відкриття Державного Історичного Музею у м. Корсунь-Шевченківському», наказ про створення Музею (1945 рік).

Упродовж 1958 – 1981 років музейний колектив очолював Микола Гупало. У 1966 – 1969 роках під його керівництвом відбувалась реекспозиція музею. Відкриття оновленої експозиції було присвячене 25-річчю Корсунь-Шевченківської битви. На виставці представлені фото експозиції, запрошення на святкування, путівник та буклет.

Серед експонатів – почесні грамоти, дипломи, подяки працівникам та всьому колективу Музею; фото ветеранських делегацій військових частин, які брали участь у Корсунь-Шевченківській наступальній операції, а також делегацій, у складі яких відвідували Музей тричі Герой Радянського Союзу Іван Кожедуб, Герой Радянського Союзу, повний кавалер ордена Слави Іван Драченко та інші відомі особи.

17 червня 1977 року відбулось урочисте відкриття художньої галереї, 29 серпня 1981 року – історико-краєзнавчого музею, які на правах відділів увійшли до складу Музею історії Корсунь-Шевченківської битви.

У 1981 – 1987 роках Музей очолював заслужений працівник культури України Анатолій Бахмут, з 1987 року й до нині директор – кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України Парасковія Степенькіна.

Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник є правонаступником Музею історії Корсунь-Шевченківської битви. До його складу входять території історико-культурного та природно-заповідного фондів загальною площею понад 100 га, а також п’ять музеїв: музей історії Корсунь-Шевченківської битви, історичний музей, літературно-меморіальний музей І.С. Нечуя-Левицького, меморіальний музей К.Г. Стеценка, художня галерея. На виставку подані фото сучасних музейних експозицій, культурно-освітніх заходів, проведених науковцями закладу, друковані видання Заповідника, зокрема, журнал «Корсунський часопис».

На виставці – матеріали про заслужених працівників культури України, які віддали музейній справі понад 30 років: Анатолія Бахмута, Анатолія Ніколенка, Лідію Руденко, Парасковію Степенькіну, Сергія Хавруся, а також про Миколу Гупала, Петра Стецика та Василя Харченка.

Автор виставки: науковий співробітник Лариса Іваненко.

Фото для сайту Шевченко Людмили