Корсунь-Шевченкiвський державний iсторико-культурний заповiдник

КУЩ ІВАН СЕРГІЙОВИЧ

(1927 – 2005)

Скульптор, графік, живописець і медальєр, заслужений діяч мистецтв Російської Федерації (1997), член-кореспондент (1997), професор Міжнародної Слов’янської Академії наук, освіти, мистецтв і культури, Почесний громадянин м. Корсуня-Шевченківського (1998).

Народився в с. Сахнівці Корсунь-Шевченківського району. У 1941 р. закінчив семирічну школу. У 1944 р. навчався в Корсунь-Шевченківському педагогічному училищі ім. Т.Г. Шевченка. Того ж року був направлений на навчання до Тульського збройно-технічного військового училища ім. В.І. Леніна. На завершальному етапі війни брав участь у бойових діях у складі Балтійського флоту. Після війни закінчив військове училище ім. Верховної Ради РРФСР і понад 40 років служив у Головному штабі Військово-Морського флоту СРСР в м. Москві. У 1966 р. закінчив художньо-графічний факультет Московського педагогічного інституту.

Творчий діапазон І.С. Куща надзвичайно широкий і різноманітний. Свою творчу діяльність він розпочав як графік і скульптор, згодом  почав займатися і медальєрним мистецтвом. За своє творче життя Іван Сергійович виготовив півтори тисячі настільних медалей, нагрудних медалей і знаків. Вони присвячені ювілейним датам військових частин, підприємств, установ, навчальних закладів. Велику кількість зразків художник присвятив місту Корсуню-Шевченківському, а також своєму рідному селу Сахнівці.

Іван Сергійович створив понад 300 скульптур, з яких на території Черкаської області встановлено 36,  з них – 34 у селах Корсунщини: Сахнівка, Нетеребка, Бровахи, Моринці, Гарбузин. На замовлення адміністрації музею історії Корсунь-Шевченківської битви у 1982 р.  І.С. Кущ у співпраці з М.І. Ласточкіним створили скульптурний портрет Володимира Павловича Лакатоша (1923-2005) – генерал-майора, Героя Радянського Союзу, учасника Корсунь-Шевченківської битви.

У фондах Корсунь-Шевченківського державного  історико-культурного заповідника зберігається близько 280 робіт І. Куща.

Іван Сергійович учасник 20 колективних художніх виставках у Російській Федерації та за кордоном. Персональні художні виставки відбувались у Будинках офіцерів Москви, Ленінграда та Горького (щорічно, 1980 – 1990 рр.); у Міжнародній Слов’янській Академії наук, освіти, мистецтв, культури (Москва, 1997), художній галереї Заповідника.

П.Я. Степенькіна, директор Заповідника