Корсунь-Шевченкiвський державний iсторико-культурний заповiдник

Історія

Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник створений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року №79 на базі реорганізованого Музею історії Корсунь-Шевченківської битви. Його площа охоплює території історико-культурного та природно-заповідного фонду міста Корсуня-Шевченківського, селища міського типу Стеблів, сіл Квітки та Виграїв.

Згідно з Указом Президента Украни «Про надання статусу національного деяким закладам культури» від 14 травня 2008 року №437/2008, Корсунь-Шевченківському державному історико-культурному заповіднику був наданий статус національного. Однак до цього часу Заповідник залишається державним.

Основні види діяльності Заповідника

 Заповідник — це науково-дослідний та культурно-освітній заклад, що являє собою об'єднання різнопрофільних музеїв, а також має на балансі низку історико-культурних пам’яток як національного, так і місцевого значення.

Метою діяльності Заповідника є вивчення та популяризація об'єктів історичної спадщини та пам’яток природи Корсунщини, забезпечення їх охорони та раціонального використання. Заповідник має власне науково-популярне історичне видання «Корсунський часопис».

Станом на 1 січня 2020 року на державному обліку у фондах Заповідника перебуває 67426 музейних предметів. Фонди Заповідника є потужною базою для вивчення історії ІІ Світової війни, у тому числі Корсунь-Шевченківської наступальної операції. Вагомими, зокрема, є колекції предметів спадщини видатного українського хореографа Василя Авраменка, передані Національною комісією з питань повернення в Україну культурних цінностей при Кабінеті Міністрів України, письменника-шевченкознавця Петра Володимировича Жура, відомого українського графіка Миколи  Антоновича Прокопенка.

Заповідник – значний культурно-просвітній осередок, а також туристичний об’єкт Черкаської області. Щороку з музеями Заповідника знайомиться 25-30 тисяч відвідувачів.

Серед основних видів діяльності є:

  • пам’яткоохоронна;
  • комплектування, облік та збереження музейних фондів;
  • науково-дослідна;
  • експозиційна;
  • науково-освітня;
  • видавнича.

Структура Заповідника:

адміністрація;

музей історії Корсунь-Шевченківської битви – науково-дослідний відділ;

історичний музей– науково-дослідний відділ;

художня галерея – науково-дослідний відділ;

літературно-меморіальний музей І.С.Нечуя-Левицького - філіал;

меморіальний музей К.Г.Стеценка – науково-дослідний відділ;

відділ фондів;

наукова бібліотека;

відділ охорони природи;

бухгалтерія

Підпорядкування

Заповідник відноситься до обласної комунальної власності. В його оперативному управлінні перебуває 51 об’єкт, серед яких 11 об’єктів культурної спадщини, у тому числі 8 – національного значення (будівлі колишньої садиби князів Лопухіних-Демидових, ландшафтний парк, могила І.М.Сошенка, городище ХІ-ХІІІ ст.).

Адміністрація Заповідника знаходиться за адресою:

вулиця Острів Коцюбинського, 4, м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області, 19402.

Директор - Парасковія Яківна Степенькіна, заслужений працівник культури України, кавалер орденів княгині Ольги III та ІІ ступенів, кандидат історичних наук.